Rodzice, uczniowie i nauczyciele - o szkole przyszłości. Relacja z Narady Obywatelskiej o Edukacji.


   Poczucie wspólnoty - to chyba najtrafniejsze określenie emocji, jakie towarzyszyły uczestnikom Narady Obywatelskiej o Edukacji, która odbyła się 29.04.2019r. w Liceum Niepublicznym Nr 43 im. Lotników Amerykańskich. Wspólnota, dialog, rozmowa, relacja - to inne określenia, jakie będą mi się kojarzyły z tym wydarzeniem. Dlaczego podjęłam się organizacji tego spotkania...?

Tutaj pobierzesz podsumowanie naszej narady:
zapoznaj się z wnioskami z Narady Obywatelskiej o Edukacji - pobierz pdf⏪

A tu podsumowanie ogólnopolskie:
wstępne podsumowanie ogólnopolskie 



Transparentność i prostota

    Narady Obywatelskie o Edukacji odbywały się w kwietniu, w całej Polsce. Inicjatorem byli nauczyciele skupieni wokół facebookowej grupy "Ja Nauczyciel". Ich celem było uruchomienie dialogu społecznego i wypracowanie na drodze konsultacji społecznych wspólnych postulatów dotyczących przyszłości edukacji w Polsce. Z maksymalną prostotą i przejrzystymi intencjami, bez zbędnych wycieczek politycznych ludzie się spotykali i rozmawiali o polskiej szkole i jej przyszłości. Jak mogłabym nie włączyć się w taką inicjatywę?


Wartość dodana

   Uczestnicy podczas spotkania pracowali w małych grupach nad pięcioma zagadnieniami kluczowymi.Wykorzystana tu została metoda world cafe.


     
     Wnioski merytoryczne znajdują się w podsumowaniu, które zamieszczam poniżej. Warto pobrać, zainspirować się, być może skomentować. Sama wyciągnęłam z nich mnóstwo pomysłów, m.in. te dotyczące budowania relacji w szkole. Myślę jednak, że to nie wnioski merytoryczne są najistotniejsze. Dużo ważniejsze wydają mi się "skutki uboczne" z tej narady: przyjazna atmosfera, wielkie zaangażowanie uczestników i nastawienie na współpracę podczas każdej z rozmów - to coś naprawdę wyjątkowego. Okazuje się, że nauczyciele, rodzice, uczniowie, a nawet przedstawiciele władz potrafią ze sobą rozmawiać przez dwie godziny - z ogromnym zapałem, dzieląc się otwarcie swoimi doświadczeniami, twórczo i przyjaźnie. Nie znaczy to, że w każdej kwestii zgadzali się ze sobą, ale dyskusja prowadziła do ustalania wspólnych sensów, poszerzania jednostkowej perspektywy i wypracowania konkretnych rozwiązań. Przykładem mogą być rozmowy na temat relacji nauczyciel-uczeń-rodzic: rzadko zdarza się, by bez wzajemnego oceniania powiedzieć otwarcie o realnych i nierealnych oczekiwaniach, o fałszywych przekonaniach na swój temat, o negatywnym i pozytywnym nastawieniu.


 Dla mnie jako organizatora za każdym razem zaskakujące jest, jaki potencjał niesie ze sobą takie spotkanie. Gdy zapewni się ludziom bezpieczną ramę, zachęci do wymiany myśli - mogą wtedy powstawać rzeczy naprawdę wielkie i ważne. Sama nie raz doświadczyłam tego podczas różnego rodzaju warsztatów i treningów interpersonalnych - ile więcej jesteśmy w stanie osiągnąć, gdy otwieramy się na siebie i pracujemy razem. Takie spotkania powinny być organizowane zdecydowanie częściej...



Szkoła dobrych relacji
    
      I chyba właśnie to jest najważniejszy wniosek ze zorganizowanej przeze mnie Narady Obywatelskiej o Edukacji - takie spotkania mogłyby wypełnić lukę w naszym systemie edukacji: okazuje się bowiem, że większość z nas - uczniów, nauczycieli, rodziców - ma ogromną potrzebę kontaktu i rozmowy w przyjaznej atmosferze. Dlaczego jej nie zaspokajamy? 
     Edukację da się robić bez relacji, w mentalnym zamknięciu, w jednostkowym poczuciu nieomylności. Dobrą edukację robi się tylko i wyłącznie w oparciu o dobre relacje. Warto budować je na każdym kroku.



4 komentarze:

  1. Trudnosci w radzeniu sobie z wydatkami i projektami?

    Jestesmy gotowi pomoc ci w tych trudnych czasach.

    Skontaktuj sie z nami prywatnie, aby uzyskac wiecej informacji.

    E-mail: area.of.finance13@gmail.com

    Whatsapp: +33756841623

    OdpowiedzUsuń
  2. Chcesz wiedzieć, jak być dobrym rodzicem w dzisiejszych czasach pełnych wyzwań? Odwiedź https://pomocdlarodzicow.pl/ , gdzie znajdziesz pomocne artykuły i porady na temat wychowania dzieci. Wiele osób stara się dbać o swoje dzieci i często kierują się intuicją, ale porady też są ważne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mijają lata zanim dzieci zdobywają pełne wykształcenie. To nie jest takie proste wybierać też kierunki które ich naprawdę interesują. Studia na przykład, młoda osoba zanim się na nie wybierze jest już dorosła a mimo to podjęcie trafnej decyzji jakie to mają być studia nie jest wcale proste. Ja bym sprawdziła pewnie ofertę https://akademiata.pl/studia-i-stopnia/ - wydaje mi się, że te kierunki są wyjątkowo ciekawe.

    OdpowiedzUsuń